Logo Gminy Busko-Zdrój

AKTUALNOŚCI

Tężnia solankowa o poranku
Zdjęcie Tężni nocą
Aleja Mickiewicza, zdjęcie nocą
previous arrow
next arrow
PlayPause
W środę, 24 kwietnia 2024 r. o godz. 18:00 na ulicy Rzewuskiego obok Sanatorium Krystyna odbędzie się uroczyste odsłonięcie rzeźby "Ławeczka Krystyny Jamroz".  Autorem rzeźby jest kielecki artysta rzeźbiarz Sławomir Micek.
 

 

Kolejna część wydarzenia to koncert "Dla Krystyny" o  godz.19:00 w Sanatorium Marconi. W programie arie, duety i muzyka instrumentalna w wykonaniu wokalistów: Romy Owsińskiej, Adriana Janusa, Alicji Nowakowskiej, Filipa Jurkiewicza oraz Klary Janus (fortepian) przy wsparciu Strauss Ensemble pod dyrekcją Artura Jaronia. Dodoatkowo, w koncercie wezmą udział Uczniowie ZPSM im. L. Różyckiego w Kielcach, Klasa śpiewu prof. Romy Owsińskiej, klasa śpiewu Adriana Janusa.

O godzinie 20:00 zapraszamy na Świetlny Koncert w Muzycznej Tężni. Wstęp wolny.

Krystyna Jamroz - jedna z najwybitniejszych śpiewaczek w powojennych dziejach polskiego teatru operowego, która na zawsze wpisała się w historię Buska-Zdroju dzięki Międzynarodowemu Festiwalowi Muzycznemu noszącemu jej imię. Urodziwa, zgrabna, obdarzona niezwykłym wdziękiem i czarem osobistym, Jamroz poświęciła swoje życie operze, a scena była dla niej życiem i powołaniem. W 2023 roku minęło 100 lat od dnia jej narodzin, co stanowi ważny moment do uhonorowania jej pamięci.Tego roku, przed nami jubileuszowa, już trzydziesta edycja festiwalu.

Zadanie pt. "Ławeczka Krystyny Jamroz" wraz z ożywieniem jej postaci za pomocą projekcji multimedialnej współfinansowane jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Działania 19 Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER, Poddziałania 19.2 „Wsparcie na wdrażanie operacji w ramach strategii rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.