Logo Gminy Busko-Zdrój

AKTUALNOŚCI

Tężnia solankowa o poranku
Zdjęcie Tężni nocą
Aleja Mickiewicza, zdjęcie nocą
previous arrow
next arrow
PlayPause

23 listopada w Buskim Samorządowym Centrum Kultury 167 wspaniałych kobiet reprezentujących Koła Gospodyń Wiejskich i Miejskich wspólnie bawiło się w myśl staropolskich obyczajów.

Andrzejkowy Babski Comber Andrzejkowy Babski Comber

Gwoździem programu był pokaz strojów ludowych. Możliwość pozyskania dofinansowania z Lokalnej Grupy Działania "Królewskie Ponidzie" pozwoliła na uszycie kompletów kobiecych strojów Krakowiaków wschodnich z terenów obecnego powiatu buskiego przełomu XIX/XX wieku w oparciu o historyczny, udokumentowany opis, potwierdzony przez kustosza Muzeum Wsi Kieleckiej.

Stroje, w rytmie krakowiaka, prezentowały członkinie czterech stowarzyszeń: Koalicji Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich, Stowarzyszenia Miłośników Szańca, Stowarzyszenia KGW Korczynianie nad Nidą oraz Stowarzyszenia "Żabieckie Powiślanki".

Babski Comber już po raz 12 zorganizowany został w Busku-Zdroju w andrzejkowym klimacie. Organizatorami wydarzenia była Gmina Busko-Zdrój, Buskie Samorządowe Centrum Kultury, Koalicja Kół Gospodyń Wiejskich i Miejskich i sponsorzy.