Logo Gminy Busko-Zdrój

BAZA WYDARZEŃ

Tańczące Panie na scenie w BSCK
Orkiestra symfoniczna na występach w BSCK
Wywiad z telewizją na tle sanatorium Marconi
Orkiestra symfoniczna grająca w kościele
Zdjęcie wystawy zdjęć BSCK
Występy ludowe w BSCK
previous arrow
next arrow
PlayPause

Wczorajsze spotkanie w bibliotece było niezwykłym doświadczeniem, które zapewniło głęboką refleksję i silne emocje. W ramach 22 Objazdowego Festiwalu WATCH DOCS w współpracy z Helsińska Fundacja Praw Człowieka zaprezentowano film "20 dni w Mariupolu", który wywołał burzę uczuć wśród widzów.

Atmosfera w bibliotece była nasycona oczekiwaniem i skupieniem, gdyż film poruszał trudne tematy i miał duży ładunek emocjonalny.

Film "20 dni w Mariupolu" to poruszający dokumentalny obraz przedstawiający życie mieszkańców miasta Mariupol na Ukrainie podczas trwania konfliktu zbrojnego.

Mstylav Chernov - reżyser filmu z narażeniem własnego życia ukazując wnikliwie codzienne realia ludzi, przedstawia ich walkę o przetrwanie w warunkach wojny oraz dążenie do normalności w niestabilnym środowisku.

Jednym z głównych wątków filmu jest obrazowanie codziennego życia w mieście, które znajduje się w centrum konfliktu zbrojnego. Widzowie są świadkami dramatycznych wydarzeń oraz decyzji, jakie podejmują mieszkańcy, aby chronić siebie i swoje rodziny. Film nie unika trudnych tematów i ukazuje brutalną rzeczywistość wojny, ale także pokazuje siłę ludzkiego ducha i determinację do przetrwania. "20 dni w Mariupolu" również skupia się na relacjach międzyludzkich oraz na reakcjach społeczności na wydarzenia związane z konfliktem. Poprzez portrety różnorodnych postaci film ukazuje różne perspektywy i doświadczenia, co pozwala widzom lepiej zrozumieć skomplikowaną naturę wojny i jej wpływ na jednostki oraz społeczeństwo jako całość.

Film ten nie tylko bada tematykę wojny i konfliktu zbrojnego, ale także stara się zwrócić uwagę na ludzkie cierpienie oraz nadzieję na lepszą przyszłość. Przez autentyczność obrazu i głębię emocji, "20 dni w Mariupolu" staje się ważnym świadectwem czasów, które zachęca do refleksji i działania na rzecz pokoju i stabilności. Film "20 dni w Mariupolu" zdobył Oscara dla najlepszego filmu dokumentalnego. To pierwszy w historii Oscar dla ukraińskiego filmu.

Po projekcji nastąpiła burzliwa dyskusja, podczas której uczestnicy dzielili się swoimi refleksjami i emocjami. Wszyscy zgromadzeni byli jednomyślni co do potężnego oddziaływania filmu.